Рейтинговые книги
Читем онлайн Operācija Kupols - Любовь Сергеевна Черникова

Шрифт:

-
+

Интервал:

-
+

Закладка:

Сделать
1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 21
paņēmienus, lai ietekmētu pūli: nevainojami ģērbies modernā dzeltenā kreklā, perfekti ieveidotiem matiem, dzirkstošu humora izjūtu, skaidru, kompetentu runu. Kopumā viņš centās iemiesot tēlu, ko Lorencs viņam radīja kā “zinātniskā stand-up komiķi”. Raidījuma reitingi pieauga, un Alekss uzreiz saņēma vēl vairākus piedāvājumus, taču nesteidzās uz tiem atbildēt, jo baidījās kļūt tikai par šovmeni, neizglītotas publikas muļķi, gribēja ielauzties zinātnieku aprindās, viņš gribēja nest patiesu labumu, nevis tikai izklaidēt cilvēkus. Viņu pārņēma jauneklīgs maksimālisms. Viņš gribēja padarīt pasauli labāku.

Viņa tēvs bērnībā viņam smejoties teica: "Jums tikai jāizdomā veids, kā nokļūt Marsā, tad jūs varat glābt Zemi." Daudzus gadus vēlāk Alekss nevarēja saprast, kāpēc un no kā glābt Zemi, viņi dzīvo lieliski! Ģimenei pēc skolas nekad nekā netrūka, viņš iestājās Hārvardā, lai studētu kodolfiziku, un pēc tam, tāpat kā viņa tēvs, sāka interesēties par kosmosu un pat pabeidza atspoles pilotu kursu. Pat tagad viņš nezināja, kāpēc lidot uz Marsu, bet viņš juta, ka šī ir izeja. Un ko un ko glābt viņš ar katru dienu saprata arvien skaidrāk.

Iepriekš viņam šķita, ka ar “informāciju”, kas nav patiesa, nav nekā slikta, jo cilvēki prot atšķirt melus no patiesības un netic visādām muļķībām. Taču pēc COVID-19 ticība saprātīgai cilvēcei izgaisa, un “Operācija Dome” apgrieza kājām gaisā visu viņa ideju par veselo saprātu. Viņš saprata, ka kontrole mūsdienu pasaulē notiek ar informācijas palīdzību un vai tā ir patiesība vai nē, nav nozīmes, jo margināla, aktīva minoritāte spēj iznīcināt vai pakļaut ja ne fiziski, tad morāli lielāko cilvēces daļu., un tiem retajiem, kas spēj pretoties, nav resursu, lai izkļūtu no esošās situācijas. Un tomēr viņš nez kāpēc bija pārliecināts, ka ir izeja un ka tas ir saistīts ar profesoru Stokkeru… un ar kosmosu, un, iespējams, ar Marsu…

Alekss ieradās laboratorijā noteiktajā laikā. Pirmā reize, kad viņš ieradās šeit kopā ar Denu, viņam atminējās. Šķita, ka tas bija pirms simts gadiem. Dens līdz tam laikam bija kļuvis par daudzsološu uzņēmēju, un viņi gandrīz nesazinājās. Tagad šeit ir izbūvēta liela pazemes autostāvvieta automašīnām, un cilvēku rindas ir pazudušas, jo reģistrācija bija elektroniska un efektīva skaidrošanas kampaņa savu darbu darījusi. Alekss vēlreiz paskatījās apkārt pazīstamajās vietās un devās uz ieeju. Šeit stāvēja vairāki vīrieši un sievietes vecumā no divdesmit pieciem līdz piecdesmit gadiem, acīmredzot arī ieradās uz interviju.

Tieši 9:00 no rīta saņēmu ziņu savā telefonā ar QR kodu, lai iekļūtu iekšā. Visi pretendenti lēnām devās uz konferenču telpu. Tur Alekss ieraudzīja Helēnu un Ričardu. Nez kāpēc viņš ļoti gribēja, lai viņu pieņem. Viņš noteikti zināja, ka laimīgajam, kurš ieņēma šo amatu, būs pieejamas tās vērtīgās, īstās, nekomerciālās zinātniskās laboratorijas, pieeja nopietnai zinātnei un atklājumiem. Un pats galvenais, viņš pat nezināja, kā tas notika, bet viņš ļoti vēlējās strādāt blakus viņai, noslēpumainajai Helēnai. Viņu skatieni sastapās un uz brīdi viņam šķita, ka viņu domas sakrīt.

Grupas intervija ir sākusies. Visiem pretendentiem tika izdalītas tabletes ar jautājumiem un dots laiks anketas aizpildīšanai. Pavisam bija deviņi cilvēki, visi izskatījās diezgan reprezentabli un, visticamāk, bija ar pietiekamām zināšanām atvērtajai vakancei. Bija divu veidu jautājumi: pirmie bija tikai par zinātniskām atziņām, otrie bija situācijas ar to risināšanas iespējām. Daži no viņiem Aleksu samulsināja. Tāpēc, kad sākās mutiskā intervija, viņš pilnībā zaudēja sirdi. Helēna bija kaut kur aizbraukusi un pa lielam bez cerībām tikai gaidīja beigas.

Pienāca Aleksa kārta. Ričards monotoni uzdeva standarta jautājumus: kāpēc tev vajadzīgs šis darbs? Kā jūs varat gūt labumu no laboratorijas? Kāda ir jūsu pieredze?.. Un jauneklis viņiem atbildēja tādā pašā vienmuļā manierē. Pēkšņi kā no nekurienes parādījās Stokkers, izrādās, viņš visu šo laiku bija sēdējis stūrī, un, tā kā gaisma tur praktiski nesasniedza, viņu bija grūti pamanīt.

— Iedomājieties, ka jums ir divas vienlīdz sasniedzamas iespējas: pirmā ir pelnīt naudu (nekaitējot sabiedrībai) legālā ceļā, bet nevarēt nodarboties ar zinātni, un otrā ir kļūt par izcilu zinātnieku, iegūt izcilu laboratoriju, bet par viduvēju algu. Ko tu izvēlēsies? — jautāja Stokers.

Alekss ilgi nedomāja. Šoks par profesora izskatu pārgāja, un viņš mierīgi atbildēja:

— Man labāk patīk nauda!

Ričards pacēla acis no rakstītā un paskatījās uz jauno vīrieti.

"Paskaidrojiet savu atbildi," ieteica Stokers.

"Nauda man palīdzēs palīdzēt cilvēkiem daudz vairāk nekā zinātniska laboratorija un mana iedomība," Alekss paskaidroja.

Stokkers uzmanīgi paskatījās uz savu kolēģi, it kā viņi sarīkotu skatienu dueli. Jaunietim šķita, ka viņš tiek skenēts rentgenā, taču viņš nenovērsa skatienu.

"Labi," profesors noteica, "jūs esat pieņemts." Nāc uz laboratoriju rīt deviņos no rīta, Rihards tev pastāstīs par jaunumiem. Jā, par izmitināšanu… Būs uz brīdi jāpārvācas tuvāk darbam, kaķi var paņemt līdzi.

Stokkers aizgāja, bet Alekss nespēja noticēt šādai veiksmei un nespēja atgūties no pārsteiguma. Frāze par pārcelšanos viņam palika pilnīgi ārpus ekrāna.

Septītā nodaļa. Zinātne vai cilvēce?

Robots satvēra Aleksa galvu. Viņu norīkoja vecā profesora laboratorijā. Viņš nekad agrāk nebija saticis šāda veida cilvēkus. Viņš bija zinātnieks līdz rokas stiepienam. Viņa galvā smadzeņu vietā bija datoru shēmas plates un sirds vietā dzelzs motors.

“Īstam zinātniekam jābūt ciniķim, pretējā gadījumā uzvarēs kaulu maiss, nevis zinātne. Ja jūs kļūsiet mīksts, jūs vairs nevirzīsit uz priekšu, un mēs vairs neredzēsim Einšteinus, Hogs vai Openheimerus," viņš teica.

"Vai varbūt viņi nav vajadzīgi — openheimeri," Alekss atbildēja.

Vecais vīrs viltīgi samiedza acis, sasita ar lūpām, vēlreiz paskatījās uz savu kolēģi, tēvišķīgi uzsita viņam pa plecu un sacīja:

— Jūs vēl esat ļoti jauns, tevī ir ticība brīnumiem un spēks cīnīties par taisnību. Jūs nekad nekļūsiet par īstu zinātnieku.

— Kāpēc, es gribu izmantot zinātni cilvēces attīstībai, nevis tās iznīcināšanai, kā daži.

— Tieši tā. Jūs nesaprotat galveno: zinātne ir bez sejas, tajā nav labā un ļaunā. Tas atklāj likumus, kas jau pastāv, tos nevar aizslēgt atpakaļ kastē. Kāds to tik un tā atvērs. Jums cilvēce ir pirmajā vietā, bet es zinātni lieku augstāk. Tas, ko jūsu cildinātā cilvēce deva pasaulei: kari, iznīcība, bads, slimības — tā visu to izdarīja, lai cik slikti tas būtu. Un tikai zinātne viņu pastāvīgi izrauj no bezdibeņa. Cilvēce organizē karus — zinātne rada ieročus, kuros kari kļūst vienkārši nepraktiski nevienam ierocim, zinātne rada pretsvaru. Katra slimība ir iemesls zinātniekam izgudrot zāles. Ģenētika uzvarēja badu uz zemes. Un visu, ko cilvēkam ir devusi zinātne.

— Man šķiet, ka jūs jaucat cēloni un

1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... 21
На этой странице вы можете бесплатно читать книгу Operācija Kupols - Любовь Сергеевна Черникова бесплатно.
Похожие на Operācija Kupols - Любовь Сергеевна Черникова книги

Оставить комментарий